יתרונות וחסרונות של 5 חומרי ריצוף חדר שינה פופולריים

פרקטים הם הבחירה הפופולרית ביותר עבור ריצוף חדרי שינה
לצד שטיחים, פרקטים הם הבחירה הפופולרית ביותר עבור ריצוף חדרי שינה.

הריצוף בחדר השינה שלך הוא משטח אינטימי במיוחד. זה הדבר הראשון שכפות הרגליים היחפות שלך צועדות אליו בבוקר והדבר האחרון שהם נוגעים בו לפני שהם מטפסים למיטה בכל לילה. ההשפעה שיש לריצוף חדר השינה על האדם היא פיזית ופסיכולוגית, מה שהופך את בחירת החומרים שלך להחלטה עיצובית חשובה במיוחד.

ישנם הרבה קריטריונים בהם תוכלו להשתמש כדי לבחור את חומר הריצוף הטוב ביותר בחדר השינה. חלקם עשויים להיות ברורים מאליהם, כמו תחושת הרצפה מתחת לרגליים, או המשיכה החזותית שלה. יתכן שגם אתה מודאג מסוגיות סביבתיות - האם הריצוף כימיקלים שאינם מגז, האם הוא נוצר בצורה ירוקה, והאם ניתן למחזר אותו מתישהו כאשר הגיע הזמן להחליפו? ויש גם בעיות טיפול ותחזוקה, כמו גם אריכות ימים שיש לקחת בחשבון. חלק מאלמנטים אלה עשויים להיות חשובים יותר מאיתך, אך יש לקחת בחשבון את כל אלה כאשר אתה מבצע בחירת ריצוף לחדר השינה שלך. לכל חומר ריצוף יתרונות וחסרונות, כולל חמש האפשרויות הפופולריות ביותר לריצוף חדרי שינה.

אריג שטיחים

שטיח הוא הבחירה הפופולארית ביותר למשטח ריצוף חדרי שינה בצפון אירופה ובמדינות מערביות רבות אחרות, בעיקר בגלל שהוא רך וחם על הרגליים - יתרון ברור בחדר שבו אתה לרוב חשוף רגליים. נוחות מישושית זו עוזרת ליצור תחושה של יוקרה שופעת בחדר, תוך הגנה מפני רגליים קרות בבקרים חורפיים קרירים. אבל ישנן סיבות אחרות לכך שהשטיח פופולרי, כמו גם כמה סיבות שאינך רוצה להשתמש בו.

יתרונות
 • בידוד תרמי: שטיחים, בשילוב עם כרית איכותית, יכולים לבודד רצפה מפני אובדן חום, ולהבטיח כי חדר השינה יישאר חם מדי.

 • דעיכת רעש: בחדר בו אתה ישן, שטיחים יכולים לספוג רעשים מבחוץ ולשמור על חדר שינה שקט יותר. שטיחים הם הריצוף הטוב ביותר לכך.

 • חסכוני: מחיר הוא גורם נוסף שהופך את השטיחים בחדר השינה לפופולריים כל כך. בעשורים האחרונים, את תהליך ייצור קיבל כל כך יעיל כי העלות לחומרי-סוף נמוך יכול להיות נמוך כמו 1,50 € ל 2,20 € לכל מטר 2 מותקן, הרבה יותר זול מאשר רוב האפשרויות האחרות. זכור, עם זאת, כי המחיר עבור חומרים מיוחדים מתקדמים יותר, כגון שטיחי צמר, יכול להיות לא מעט גבוה יותר. ולשטיחים יש אורך חיים קצר יותר מכמה חלופות, כמו עץ קשה.

 • משטח מרופד: זה יכול להיות עניין של בטיחות בחדרי השינה המשמשים ילדים או מבוגרים יותר מכיוון שנפילה על שטיחים לא צפויה לגרום לפציעה כמו שרצפת עץ קשה או משטח נוקשה אחר יכולים לעשות. כרית איכותית מתחת לשטיח יכולה להגדיל את הכרית.

חסרונות
 • קשה לשמור על ניקיון: כתמים נוזליים יכולים לחלחל עמוק לריפוד ולהישאר לצמיתות. ושטיחים נוטים למשוך גם אבק וגם אורגניזמים מיקרוסקופיים קטנים, העלולים להתפשר על איכות האוויר של חדר השינה.

 • מלכודת אלרגנים: שטיח יכול ללכוד אבקה וחלקיקים אחרים הגורמים לאלרגיה. שום שואב אבק עמוק לא יכול להסיר לחלוטין אלרגנים שנלכדים עמוק בגיבוי ובריפוד של השטיח. שטיח הוא לא בחירה טובה עבור חדרי השינה של הסובלים מאלרגיה.

 • כימיקלים מחוץ לגז עשויים להיות פעילים : למרות שתהליכי ייצור שטיחים טובים בהרבה מבעבר, ישנם שטיחים מסוימים שיכולים עדיין להיות כימיקלים מחוץ לגז כגון פורמלדהיד, במיוחד כאשר השטיח חדש. עבור אנשים עם רגישות כימית, זה יכול להיות דאגה בריאותית חמורה.

 • בדרך כלל לא ניתן למחזור: למרות שחלק מהמתקינים יגררו שטיח ישן בעת התקנת ריצוף חדש, שטיח זה - והחומרים הסינתטיים המשמשים לייצורו - מיועדים בדרך כלל להטמנה.

פרקט עץ

לצד שטיחים, פרקטים הם הבחירה הפופולרית ביותר עבור ריצוף חדרי שינה. בקרב אנשי מקצוע בתחום הנדל"ן, פרקט אמיתי נחשב בדרך כלל לאחד מחומרי הריצוף הטובים ביותר. לא רק שהוא יפה ועמיד, אלא שהוא גם יחסית חם ועמיד. אפילו יותר טוב, זה ידידותי לסביבה.

יתרונות
 • משטח אטרקטיבי: הפרקט משתרע יופי חם וטבעי לחדר שינה. המראה ישתנה בהתאם לסוגי העץ והגימור, אך העץ מעניק כמעט תמיד תחושה של יופי ראשוני לחדר.

 • חם ועמיד יותר מאריחים ואבן: זה כמובן לא רך כמו השטיח שלו, אך לקרשי העץ יש תשואה מסוימת והם רכים וחמים מתחת לרגליים מרוב החלופות של אריחים ואבן. ניתן לשלב עץ קשה עם שטיחי זריקה ושטיחים אזוריים כדי להפוך את הרצפה ליותר נוחה.

 • משפר את ערך הנדל"ן: אמנם זה לא תמיד היה המקרה, אך בשוק הנדל"ן של ימינו פרקטים הם פרקטים מבוקשים מאוד, ובתים עם פרקט נוטים למכור מהר יותר ובמחיר מכירה מעט גבוה יותר.

 • חומר עמיד ועמיד לאורך זמן: כאשר מטפלים בו כראוי, פרקטים יכולים להחזיק מעמד כל עוד הבית עצמו. אין זה סביר שיש צורך להחליף את רצפות העץ שלך אלא אם כן תעשה זאת מסיבות אסתטיות.

 • חומר למחזור: בסוף חייו, לפרקטים ישנים יש כמעט תמיד שוק כחומר יד שנייה. מרכזי מיחזור רבים מקבלים ריצוף עץ ישן, ואם מטמנה היא האופציה היחידה, הפרקט נשבר באופן טבעי.

 • לא אלרגני: קל לטאטא ולנקות את הפרקט מאבק, אבקה ואלרגנים אחרים. עבור חולי אלרגיה, הפרקט הוא ריצוף אידיאלי.

חסרונות
 • התחזוקה מסובכת: פרקט עץ עמיד למדי בפני כתמים ונזקים, אך כאשר נזק מתרחש, זה יכול להיות קשה לתיקון. ועץ הפרקט צריך להיות אטום מדי פעם ובסופו של דבר יהיה צורך להפשיט אותו ולשחזר אותו.

 • יקר יחסית: עץ מלא מעץ איכותי הוא אחת מהבחירות היקרות יותר. חומרים בתוספת עלויות התקנה נעות בין 4,50 € ל 19 € לכל מטר 2, תלוי בסוג העץ הנבחר.

 • אין ערך בידוד תרמי או רעש: רצפות עץ אינן מציעות ערך בידוד, והן רועשות, ללא אפקט ספיגת רעש או שיכוך.

 • קשה יותר מאשר פקק או שטיחים: למרות שלא מדובר במשטח נוקשה לחלוטין, ילד או מבוגר מבוגר על רצפות עץ עדיין מסתכנים בפציעה מנפילות.

מה עם במבוק?

ריצוף במבוק נקשר לעיתים קרובות יחד עם עץ קשה, מכיוון שהמוצרים דומים באיכותם ומשתמשים באותן שיטות התקנה. עם זאת, צמח הבמבוק הוא למעשה סוג של דשא, לא עץ. במבוק צומח מהר מאוד, מה שהופך אותו לחומר מתחדש לחלוטין, וריצוף העשוי מסיבי במבוק הוא למעשה קשה יותר מרוב העצים הקשים, מה שהופך אותו לריצוף עמיד מאוד. זה קל לטיפול-לריצוף בדרך כלל עולה פחות מ 3,70 € לכל מטר 2 לחומרים, עם התקנה הוספה כ 3,70 € לכל מטר 2. זה עושה את זה דומה לרצפות עץ בינוניים. המראה ייחודי למדי, וכדאי לבדוק ריצוף במבוק אם אתם כבר שוקלים עץ קשה.

ריצוף שעם

למרות שזה עדיין חומר ריצוף יוצא דופן יחסית, ריצוף שעם טבעי הופך פופולרי יותר בחדרי שינה, שם יש לו סגולות רבות. בין המאפיינים החשובים ביותר שלו הוא יכולתו לבודד בין קומות. זה יכול לעזור לספק בידוד אקוסטי תוך שמירה על חום ומיזוג אוויר במקום בו הוא שייך.

יתרונות
 • ספוגית ורכה מתחת לרגליים: פקק הוא משטח מניב שנוח במיוחד על הרגליים. לצד שטיחים, זו אחת הקומות הסלחניות ביותר כאשר אדם נופל.

 • רגליים חמות: חומר זה חם מעץ קשה, אם כי לא נעים כמו שטיחים.

 • ערך בידוד: הפקק מלא במיליוני בועות אוויר זעירות, המשמשות להציע ערך בידוד תרמי וקול.

 • אבל הפקק עדיין טוב יותר לסביבה מאשר שטיחים מקיר לקיר
  אבל הפקק עדיין טוב יותר לסביבה מאשר שטיחים מקיר לקיר, ויניל או למינציה.

  תחזוקה קלה: בניגוד לשטיח, שיכול להיות מטלה לטפל בו, ריצוף הפקק הוא יחסית ללא טרחה. כל עוד מריחים כראוי את חותמת המשטח, ומוחלים שוב ושוב את החותם, החומר עצמו יהיה חסין כמעט מפני כתמים.

 • אנטי אלרגיה, אנטי מיקרוביאלית: פקק עמיד באופן טבעי בפני חיידקים וסטטי לוכד אבק, מה שאומר שהוא לא גורם לאותן בעיות איכות אוויר שנגרמות לעתים קרובות על ידי שטיחים.

חסרונות
 • פחות "ירוק" מעץ פרקט: בעוד שהפקק עצמו הוא חומר טבעי שאינו מזהם, בתהליך הייצור משתמשים בשרפים ובדבקים המשתמשים בכימיקלים סינתטיים. יתכן שתתקשה למצוא מרכז מיחזור שיקבל ריצוף פקק ישן. אבל הפקק עדיין טוב יותר לסביבה מאשר שטיחים מקיר לקיר, ויניל או למינציה.

 • בקלות שרוט: הבעיה הגדולה עם ריצוף פקק היא שזה חומר רך יחסית ויהיה לשרוט בקלות טפר מחמד, רגליים לרהיטים, ועל עקבות גבוהים.

 • אורך חיים קצר יותר מעץ קשה: יש להחליף את הפקק מעת לעת, אם כי ניתן לחדש מספר מוצרים בין התקנות. מטופלים היטב, עם זאת, רצפת פקק יכולה להימשך 25 שנה.

 • יקר יחסית: הפקק יקר כמעט כמו פרקט, עם רצפות פקק עבות ואיכותיות יותר ועמידות לאורך זמן בעלות גבוהה כמו אפשרויות פרקט רבות.

ריצוף ויניל

בין אם זה לוקח צורה של ויניל, אריחי ויניל או קרשי לשון וחריץ חדשניים (LVF), ויניל הוא בחירת ריצוף רב-תכליתית להפליא לחדרי שינה. זה כבר לא ריצוף השמור רק לחדרי אמבטיה ומטבחים. מגוון רחב של מראה זמין כעת, עם מוצרי ויניל יוקרתיים שכמעט ואינם נבדלים מעץ, קרמיקה או אבן. החסרונות מתייחסים לעובדה שוויניל הוא פלסטיק וכתוצאה מכך כימיקלים שאינם מהגזים ולא ניתן למחזר אותם.

יתרונות
 • כמעט עמיד למים: למרות שזה חשוב יותר בחדרי אמבטיה ובמטבחים, האופי העמיד למים של ויניל עשוי להיות בעל ערך בחדרי שינה עם חדרי אמבטיה צמודים. הטבע העמיד למים גם הופך את הריצוף לקל לניקוי.

 • תחזוקה קלה: חדרי השינה הם חדרים עם עומסי תנועה נמוכים יחסית, והויניל נשמר בקלות על ידי ניקוי גורף ולפעמים מדי פעם.

 • מעט רך: למרות שהוא לא רך כמו שטיחים, ריצוף ויניל הוא הבחירה השנייה הכי טובה בחדרים שבהם אתה מודאג ממישהו שייפול.

 • התקנה קלה: ריצוף ויניל, במיוחד אריחים וקרשי ויניל יוקרתיים, קל יחסית להתקנת DIYS.

 • זולה: על פי ממוצעים לאומיים, עלויות ויניל גיליון כ 2,20 € לכל מטר 2 להתקין, תוך קרשים ויניל יוקרה בממוצע כ 5,20 € לכל מטר 2, אם כי עלויות אלה מופחתים בהרבה אם התקנת ריצוף עצמך. זה מציב ריצוף ויניל בקצה הנמוך של עלויות ריצוף חדר שינה מומלץ.

 • עמיד יחסית: מכיוון שחדרי השינה הם אזורים בעלי תנועה נמוכה יחסית, רצפת ויניל איכותית יכולה להחזיק מעמד 10 עד 20 שנה בקלות.

חסרונות
 • לא בחירה "ירוקה": החיסרון העיקרי בוויניל הוא שהוא רע יחסית לסביבה. הייצור שלה משתמש במשאבי נפט שאינם מתחדשים, והוא דורש אנרגיה ניכרת לייצור.

 • חומרים כימיים שאינם דלקים עשויים להתקין: מתקני ויניל חדשים, במיוחד כאלה המשתמשים בשיטות יישום דבק למטה, עשויים לפלוט Vocs וכימיקלים מסוכנים כגון פורמלדהיד במשך מספר שבועות לאחר התקנתם.

 • לא ניתן למחזור: כאשר ריצוף ויניל מגיע לסוף חייו ומסולק, הוא ככל הנראה מיועד להטמנה, כאשר החומרים הסינטטיים שלו עשויים להחזיק מעמד מאות שנים לפני פירוק.

חלופת הלינוליאום:

לינוליאום הוא הריצוף הגמיש המקורי, העשוי משמן פשתן ומרכיבים טבעיים אחרים. ריצוף ויניל היה במקור תחליף ללינוליאום, אך בעלי בתים מודאגים מההשפעה הסביבתית של ריצוף ויניל גילו כעת מחדש את הלינוליאום, שיש לו את רוב אותן המעלות כמו הוויניל, אך הוא בחירה סביבתית יותר. לינוליאום הוא מעט יקר יותר מרוב סוגי ריצוף הוויניל, ואפשרויות העיצוב עשויות להיות מוגבלות יותר, אך כדאי לבדוק אם אתם שוקלים חומר ריצוף גמיש.

ריצוף למינציה

ריצוף למינציה עשוי משכבה דקה של למינציה מפלסטיק המודפסת בשכבה עיצובית, מלוכדת לשכבת בסיס של סיבית גבוהה בצפיפות גבוהה (HDF) ומעליה שכבת בלאי ברורה. זהו חומר רב-תכליתי להפליא שניתן לייצר כך שייראה כמעט כמו כל חומר, כולל עץ קשה, אבן או אפילו מתכת. לרבד הוא ככל הנראה האפשרות הטובה ביותר עבור מתקין רצפות DIY, מכיוון שהוא מיועד במיוחד להתקנה קלה. זו גם אלטרנטיבה בעלות נמוכה שעדיין מציעה מראה אטרקטיבי.

יתרונות
 • קל להתקנה: רצפות קרשים למינציה משתמשות בצורה שונה של חיבורי לשון וחריץ, המכונים לפעמים "נעילת לחיצה". זהו אחד מחומרי הריצוף הקלים ביותר להתקנת DIYers זהירים, אם כי הכנת המשטח היא קריטית.

 • אפשרויות עיצוב רבות זמינות: ריצוף למינציה קיים כבר עשרות שנים, והיצרנים מציעים מגוון כמעט אינסופי של סגנונות ועיצובים, שרבים מהם הם חיקויים טובים למדי של עץ קשה או אבן טבעית.

 • זולה: פרקט למינציה טוב ניתן לרכוש בדרך כלל פחות מ 2,20 € לכל מטר 2, עם התקנה הוספת 1,50 € ל 6 € לכל מטר 2. עם סך העלויות הן בדרך כלל גם תחת 7,50 € לכל מטר 2, פרקט למינציה הוא רק מעט יותר יקר מאשר ויניל.

חסרונות
 • ניתן לשרוט: לאורך זמן, כמעט בלתי אפשרי להימנע משרטוט שכבת הבלאי הברורה על רצפות הלמינציה, כפי שיכולים להעיד בעלי כלבים פעילים עם ציפורניים לא חתוכות. לרבד איכותי יותר יש שכבות בלאי עבות ועמידות יותר, אך גם עם אלה הרצפות בסופו של דבר יישרטו.

 • משטח קשיח: למרות שהם יכולים לדמות מקרוב לעץ פרקט, לרצפות הלמינציה יש אפילו פחות גמישות מעץ, ונפילה על רצפת למינציה תפגע ואולי תפגע. זו אולי לא הבחירה הטובה ביותר בחדר שינה לילדים צעירים או מבוגרים.

 • אין ערך בידוד: רצפות למינציה אינן מספקות הגנה תרמית והמשטחים הקשים נוטים להדהד צליל בצורה חלולה. שכבת תחתון באיכות טובה עשויה לסייע בשיכוך הצליל מעט.

 • קשה או בלתי אפשרי לתיקון: בשונה מעץ פרקט, כמעט בלתי אפשרי לתקן פרקט למינציה כאשר הנזק הופך נרחב. אמנם ניתן תיאורטית לפרק ולהחליף קרשים בודדים, אך מקובל יותר להסיר ולהחליף את כל הרצפה. ובניגוד לפרקט, אותו ניתן לחדש מספר פעמים, לא ניתן לחדש את פרקט הלמינציה.

 • עשויה להיות תחושה "זולה": כאשר הוצגו לראשונה, ריצוף הלמינציה היה מוצר חדשני שנראה כקצה יוקרתי במקצת, אך בשוק הנדל"ן של ימינו, לרבד נראה לעתים כבחירה במרתף מציאה בהשוואה לעץ הפרקט., אריחי חרסינה / קרמיקה, או אפילו ויניל יוקרתי.

 • לא מוצר ירוק: ריצוף למינציה הוא פלסטיק, וכמו רוב הפלסטיק, זה יכול לקחת הרבה מאוד שנים (אולי מאות שנים) להתפרק במזבלה. למרבה הצער, כמעט ואין שוק מיחזור לריצוף למינציה ישן עד כה, וכאשר מושלך הוא בדרך כלל מתפתל במזבלות ההן.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail