גידול אוכמניות בגינה הביתית

אוכמניות כמו אדמה חומצית מאוד
אדמה: אוכמניות כמו אדמה חומצית מאוד, עם pH אדמה בזעם של 4,0 עד 4,5.

אוכמניות פופולריות בגינות ביתיות מכיוון שהן יכולות לגדול במרחב קטן, אפילו במיכלים. למעשה, הם אחד הגרגרים הקלים ביותר לגידול.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אוכמניות: Highbush, Rabbiteye ו- Highbush הדרומי, כמתואר להלן. לכל אחת ההעדפות ההולכות וגדלות שלה, לכן הקפידו לבחור את האוכמניות המתאימות לתנאי הגן שלכם.

אוכמניות הן מין גדול של שיחי פריחה ופרי שמוצאם בצפון אירופה. קרובי משפחה בסוג Vaccinium כוללים אוכמניות, חמוציות, דובדבנים, ולונבוני.

אוכמניות מעובדות מתרבות ללא הרף לתשואות גבוהות יותר, לסובלנות חום וקור ועמידות טובה יותר למזיקים. ובכל זאת, יש אנשים שמעדיפים את האוכמניות שגדלות פרא ביערות ובשדות. גרגרי יער פראיים קטנים יותר, ולקח לך זמן לבחור מספיק לפשטידה, אך אנשים רבים מוצאים אותם הכי מתוקים לאכול. אולי זו תוצאה של צמחים שגדלים במקום שהם מאושרים.

 • פרחים: פרחים קטנים ולבנים בצורת פעמון תלויים באשכולות בסוף האביב.
 • פירות יער: הגרגרים מבשילים עם הזמן, מירוק לסגול-כחול עמוק.
 • עלים: העלים הם צורת אליפסה מחודדת, אליפסה; משמעותי וכמעט עור למגע. הם הופכים לבהירים ואדומים בסתיו.

שם בוטני / שם נפוץ

 • Corymbosum Vaccinium - אוכמניות Highbush
 • Vaccinium ashei -Rabiteye Blueberry
 • Vaccinium formosum - אוכמניות דרומית גבוהה

אזורי קשיחות

חשיפה לשמש

צמחי אוכמניות זקוקים לשמש מלאה בכדי לגדול ולפרות היטב ולהימנע ממחלות שכיחות.

גודל צמח בוגר

 • Highbush: 8-10 מ '(h) x 6-8 מ' (w)
 • Rabbiteye: 15 מ '(h) x 10 m (w)
 • Highbush הדרומי: 3-6 מ '(h) x 4-5 m (w)

ימים למסיק

מרבית צמחי האוכמניות יתחילו לייצר קציר קטן עד השנה השלישית שלהם, אך לא יתחילו לייצר באופן מלא עד לשנתם השישית. שיחי אוכמניות בוגרים מייצרים כשמונה ליטר פירות יער לכל שיח.

אפשר להאריך את קציר האוכמניות על ידי שתילת זנים מוקדמים, אמצע ועונה מאוחרת, במקום כל זן אחד.

הדרך האמינה היחידה לדעת אם אוכמניות מוכנות לקטיף היא לטעום אחת או שתיים. אוכמניות הן המתוקות ביותר שלהן אם מותר להישאר על הצמח לפחות שבוע לאחר הכחול.

טיפים לגידול

 • אדמה: אוכמניות כמו אדמה חומצית מאוד, עם pH אדמה בזעם של 4,0 עד 4,5. הם אוהבים גם אדמה עשירה בחומרים אורגניים. אם בגינה שלך יש אדמת חרסית כבדה, אוכמניות יסתדר טוב יותר במיטות מוגבהות. כדי לקבל את ה- pH הנכון בקרקע לגידול אוכמניות, עדיף לתקן את האדמה בעונה לפני שאתה מתכוון לשתול. גופרית בגינה או גופרית אלומיניום ניתן לערבב ב -15 הסנטימטרים העליונים של האדמה, כדי להוריד את ה- pH לפי הצורך. אם אתה בודק את האדמה שלך במרכז הגן או שלך במשרד ההרחבות המקומי הם יוכלו להגיד לך כמה גופרית תזדקק. זה חכם לבדוק מחדש את האדמה שלך לפני השתילה בפועל, כדי לוודא שהשגת את התוצאות שאחריהם. המשך לתקן ולעצב את האדמה לפי הצורך. למרבה הצער, זו תהיה משימה מתמשכת, מכיוון שהאדמה נוטה לחזור ל- pH המקורי שלה.
 • שתילה: חפשו צמחים חשופי שורש בני 2-3 שנים. צמחים ישנים יותר סובלים מהלם השתלות רב יותר ועד שייקח יבול גדול ייקח להם כמה שנים. שתלו את האוכמניות בתחילת האביב. אתה יכול לערבב קצת טחב כבול לתוך חור השתילה שלך, כדי לשמור על אדמה רופפת, חומצית ומנקזת היטב. אם יש לכם שניים או שלושה צמחים בלבד, המרחו אותם במרחק של כ 4-5 מטר זה מזה. כדי לשתול שורות של אוכמניות, צמחי חלל נמצאים במרחק של 4-5 מטר זה מזה בשורות שבין 9-10 מטר זה מזה. שתלו אוכמניות כך שהשורשים נפרשים בתוך החור ומכוסים לחלוטין באדמה. אם הם היו צמחים שגדלו במיכל, שתול עמוק יותר מ -250 ס"מ ממה שהיה בסיר. קש לאחר השתילה. שבבי עץ ירוקי עד, כמו אורן או ארז, נסורת ומחטי אורן יסייעו בחומציות האדמה. ודא שהצמחים מקבלים השקיה עמוקה לפחות פעם בשבוע. אוכמניות נוטות להיות שורשיות רדודות וזקוקות לפחות לכמה סנטימטרים של מים בכל שבוע, יותר בזמן לחשים יבשים.
 • דשנים: אל תפרו את האוכמניות בשנה הראשונה שלהם. השורשים רגישים למלח עד להתבססות הצמחים. אמוניום סולפט משמש בדרך כלל כדשן לאוכמניות, בניגוד לגופרית האלומיניום המשמשת להורדת ה- pH. אבל אתה יכול להשתמש בכל דשן לצמחים אוהבי חומצה, כולל אוכל אוכמניות ואוכל אזליאה.

זנים מוצעים לגידול

מגדלי צמחים ממשיכים לשפר את עוצמת הפריצות והמחלות של עצי פרי, ולכן קשה להמליץ על זנים בלי לעדכן אותם בכל עונה. הזנים המוזכרים כאן הם מועדפים ותיקים. פנה למשרד ההארכה השיתופית המקומי שלך לגבי ההמלצות העדכניות ביותר באזורך.

הערה: למרות שאוכמניות הן פוריות עצמיות, תקבלו פירות יער גדולים יותר ויותר מהם אם יש לכם שני זנים שונים הפורחים בו זמנית להאבקה צולבת.

 • Highbush (או highbush צפוני): בדרך כלל מומלץ לאקלים קר יותר. יתאבקה עצמית, אך התשואה והגודל משופרים מאוד עם האבקה צולבת.
  • מוקדם: 'Earliblue,' Collins; ' אמצע: 'Blueray', 'Bluecrop', 'Berkeley;' מאוחר: 'ג'רזי', 'פטריוט'.
 • Rabbiteye: יליד דרום אירופה לא פורייה עצמית. זה דורש שני זנים להאבקה. זה מאריך את הקציר לאוגוסט, כמעט ללא מזיקים.
  • 'Tifblue' הוא הסטנדרט. מוקדם: 'Climax', 'Woodard;' אמצע: 'Briteblue', 'Southland;' מאוחר: 'מחק'.
 • Highbush דרומי: מעבר בין Highbush ו- Rabbiteye. כמו ב- Highbush, אלה יאביקו את עצמם, אך התשואה והגודל משופרים מאוד עם האבקה צולבת.
  • מוקדם: 'Oneal', 'Southblue;' אמצע: 'יובל', 'שמש כחולה'.
 • זני גמדים למיכלים:
  • אמצע: 'גמד צפון כחול' (20-61 ס"מ); מאוחר: 'גמד טופאט' (18 - 51 ס"מ, אין צורך במאביק); סדרת בושל וברי, כולל 'ג'לי שעועית' ו'דובדבן ורוד '.

טיפול בצמחים שלך

גיזום: כמו בכל פירות יער ופירות, אוכמניות ימשיכו לייצר את המיטב שלהן אם הן גזומות תחזוקה.

אוכמניות הן המתוקות ביותר שלהן אם מותר להישאר על הצמח לפחות שבוע לאחר הכחול
אוכמניות הן המתוקות ביותר שלהן אם מותר להישאר על הצמח לפחות שבוע לאחר הכחול.

בשנתיים הראשונות כל שעליך לעשות הוא להסיר את כל הפרחים שיופיעו. זה קשה לעשות, אבל זה ישלם דיבידנדים גדולים בטווח הארוך. הצמחים שלך יגדלו ונמרצים יותר בגלל זה. פירות יער מיוצרים על ענפים בשנה השנייה לגידולם, ולכן חשוב לחדש כל הזמן את שיח האוכמניות.

אתה יכול להשאיר את הפרחים דולקים זו השנה השלישית. לא תקבלו הרבה פירות יער, אך אין צורך בגיזום עד השנה הרביעית.

החל מהשנה הרביעית תגזום את שיחי האוכמניות שלך בתחילת האביב, כשהם עדיין רדומים. גזום כל אחד:

 • ענפים מתים או פצועים
 • מעבר סניפים
 • ענפים חלשים ודקים

מה שאתה רוצה להשיג על ידי גיזום הוא לפתוח את השיח כך שאור יכול להגיע לפירות היער באמצע השיח. אתה לא צריך להיות דרסטי מדי.

גיזום תחזוקה בשנים שלאחר מכן יסתכם בדילול הענפים הוותיקים יותר כדי לעודד צמיחה חדשה. צמצמו את הענפים הוותיקים והעבים עד לגובה הקרקע וגזמו את הענפים שהתארכו מדי או שהולכים ודקים מדי. ענפים ישנים יותר ייראו אפורים. בסניפים חדשים יותר יהיה גוון אדמדם יותר.

פירות יער נוצרים על דורבני הפרי של ענפי צד. ניצני הפרחים יהיו גדולים יותר, שמנמנים ועגולים יותר מניצני העלים המחודדים.

מחלות נפוצות והדברה

ציפורים: ללא ספק הבעיה הגדולה ביותר בגידול אוכמניות היא הרחקת ציפורים. עם כמה שיחים בלבד, אתה יכול להשתמש ברשת ציפורים כאשר הגרגרים מתחילים להבשיל. יש גננים המקיפים את כל שטח גידול האוכמניות שלהם בכלוב מרושת. אם יש לך גן אוכמניות גדול, כדאי לשקול להשתמש בהרתעת ציפורים ששולחת ציפור בקריאת מצוקה. זה מרחיק ציפורים מהאזור.

חרקים: חרקים שצריך להיזהר בהם כוללים: קצה אוכמניות, תולעת פרי דובדבנים, תולעת פרי חמוציות ו curculio שזיפים. אם מדובר במזיקים נפוצים באזורכם, בדקו עם הרחבה המקומית שלכם לגבי ההרתעות והטיפולים שנקבעו.

מחלות: ישנן כמה מחלות פטרייתיות שעלולות לפגוע באוכמניות, כולל טחב אבקתי ומחלות כתמי עלים. ההגנה הטובה ביותר שלך היא זנים עמידים לצמחים. זה גם עוזר לתת לצמחים שלך הרבה מקום לזרימת אוויר טובה, לשתול בשמש מלאה, לנקות את כל הפסולת שנפלה ולהחליף את המלט מדי שנה, כך שהנבגים לא יוכלו לחורף יתר על המידה באזור. אם אתה אמור להיתקל בבעיות, ייתכן שיהיה עליך להשתמש בקוטל פטריות שכותרתו לשימוש על צמחי מאכל.

כמה מחלות אוכמניות נפוצות אחרות שיש לפקוח עליהן:

 • אנתרקנוזה: מחלה פטרייתית המתפשטת במהירות במזג אוויר לח. הסימפטומים הם אשכולות נבגים ורודים בהירים על גרגרי היער המתפתחים.
 • בוטריטיס: פטרייה נוספת המשגשגת בתנאים לחים, בוטריטיס יגרום לפרי להצטמצם ולהירקב.
 • Canker: fusicoccom (godronia): מחלה זו מתחילה בחלקים התחתונים של הקנים. תוכלו להבחין בכתמים אדמדמים קטנים שיתגדלו לעין בול. אם הם לא מטופלים, הם יעגלו בסופו של דבר ויחגגו את המקל ויגרמו לו למוות.
 • ברי מומיה: זו אחת המחלות הקשות יותר הפוגעות באוכמניות. ברי מומיה נגרמת על ידי פטרייה. הסימנים הראשונים להדבקה הם השחרת אשכולות הפרחים שמתים בסופו של דבר. מכיוון שמדובר בפטרייה, הנבגים יכולים להתעכב ולהדביק את הפריחה שנותרה. הפרי המתקבל הופך לשזוף וקשה, ונראה כמו גרגרי יער חנוטים.
 • דלקת זרדים (פומופסיס): דלקת זרדים יכולה להתחיל להיראות דומים מאוד לקנקר. עם התקדמות הדלקת הזרדית, זה יכול להשפיע גם על הכתר, על הענפים הקטנים יותר ועל הזרדים, כמו גם לגרום לזיהוי עלים.

בעיות תזונה

כלורוזיס (עלים מצהיבים): לא נדיר שעלי האוכמניות מתחילים להצהיב או להיראות כלורוטיים. למרות שזה בדרך כלל סימן למחסור בברזל, כנראה שהוא לא נגרם על ידי מחסור בברזל בקרקע. סביר יותר להניח שזה אומר לך ש- pH בקרקע גבוה מדי וצמחי האוכמניות אינם יכולים לגשת לברזל שכבר נמצא שם. אם אתה רואה הצהבה מתקדמת, יש לבדוק את ה- pH בקרקע שלך ולבצע התאמות.

מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד לאמן ולגדל ורדים מטפסים?
 2. רעיונות למוקדי גינה קטנה
 3. ירקות סובלניים לגוון
 4. רעיונות לגן פרחי תיבת הדואר
 5. 6 דברים שיש לקחת בחשבון בעת תכנון גינת ירק
 6. השגה ותחזוקת אדמת גן נהדרת
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail