כיצד להתקין חדר אמבטיה במרתף?

כאשר המשטחים העיקריים של חדר האמבטיה נמצאים במקום
התקן ארונות: כאשר המשטחים העיקריים של חדר האמבטיה נמצאים במקום, הבלים וכל הארונות האחרים מותקנים כעת.

חדר אמבטיה במרתף משפר את תפקוד הבית שלך, והוא מוסיף ערך נדל"ן כמו מעט שיפורים ביתיים אחרים. אך הוספת חדר אמבטיה במרתף בתפקוד מלא אינה פרויקט קל. מעטים העושים במלאכת DIY שמצליחים להתמודד עם כל המשימות הכרוכות בכך, ולעתים קרובות יותר מאשר לא מדובר בפרויקט שנותר על המקצוענים. מרבית בעלי הבית ישכרו קבלן כללי או קבלני משנה בודדים כדי לטפל בכל העבודות או ברובן. אך הבנת מה נכנס לשירותים במרתף תעזור לך להבין את מורכבות הפרויקט ותקל על העבודה עם מקצוענים. ומי יודע? יתכן שאפילו תוכל לבצע חלק מהעבודה בעצמך או כולה.

תכנון התקנת חדר אמבטיה במרתף

תכנון מראש יעזור לך לתקשר עם המקצוענים שלך ולהבטיח שתישאר ביעד ותוך התקציב. לתכנון חדר אמבטיה במרתף יש כמה שיקולים ייחודיים השונים מפרויקטים אחרים לשיפור הבית.

לעצב

שלב מוקדם קריטי בתהליך, לפני כל בנייה, הוא עיצוב חדר האמבטיה החדש שלכם. בנוסף לקביעת היקף הפרויקט, עיצוב האמבטיה שלך ישפיע גם על ההיתרים והביקורות הנחוצים. הצבת חדר האמבטיה החדש שלכם בסמוך לשירותים קיימים תפחית את עומס העבודה ותדרוש פחות אישורים. אם אתה יכול, הצב את חדר הרחצה במרתף מתחת לחדר אמבטיה קיים מהקומה הראשונה. זה מקל על הארכת קווי הצנרת והחיווט.

תעלת ניקוז

ניקוז הוא שיקול חשוב בעת תכנון חדר האמבטיה במרתף. צנרת מעל הקרקע מסתמכת על כוח המשיכה לניקוז ביוב ושפכים. זה ידוע כמדרון או נפילה של מערכת הניקוז שלך. אך ניקוזי מרתף רבים אינם מספקים נפילה מספקת, מה שהופך את הניקוז הטבעי לבעיה. כחלק מתהליך התכנון, בקשו מאיש מקצוע לבחון את שיפוע קווי הביוב שלכם וצינורות הניקוז הקיימים. כאשר נקודת היציאה מהביוב נמצאת מעל מפלס רצפת מרתף, למשל, חדר אמבטיה במרתף ידרוש פתרונות מיוחדים לשאיבת מי ניקוז לקווי הביוב. באופן דומה, אם הבית שלך משתמש במערכת ספיגה, ייתכן שיהיה צורך בפתרונות מיוחדים.

קצב זרימת ניקוז

בקש ממקצוען לבחון את קצב הזרימה או את מערכת הניקוז שלך. מערכת שעובדת מצוין לצנרת קיימת עשויה להיות מוגזמת ממס יתר כאשר מתווסף חדר רחצה נוסף במרתף. קצב זרימה נמוך לא יפנה כראוי את הפסולת ויגרום לסתימות.

שסתומי מים אחוריים

בקשו מאיש מקצוע לבחון את שיפוע קווי הביוב שלכם וצינורות הניקוז הקיימים
כחלק מתהליך התכנון, בקשו מאיש מקצוע לבחון את שיפוע קווי הביוב שלכם וצינורות הניקוז הקיימים.

במקרים רבים, התקנות העירוניות עשויות לדרוש שסתומי מים אחוריים בקווי ניקוז מרתף. אלה נועדו להבטיח כי זרימת הביוב אינה יכולה להפוך כיוון ולזרום חזרה לבית. שאלו מקצוען אם יש צורך בשסתום עם המערכת שלכם.

שירותים לחדרי אמבטיה במרתף

שירותים מגיעים במגוון רחב של אפשרויות. לפעמים אותם שירותים המשמשים בחדרי אמבטיה מעל הם בסדר גמור במרתפים, אך ישנם עיצובים אחרים שעשויים להיות אפשרויות טובות יותר:

 • שירותים בעזרת לחץ: לפעמים אפילו קווי מרתף עמוקים עם שיפועים טובים אינם מספיקים לפינוי ביוב בחדרי אמבטיה במרתף. שירותים בעזרת לחץ משתמשים בלחץ אוויר בכדי לכפות מי שפכים דרך הקווים, מה שיכול למנוע סתימות.
 • אסלות קומפוסט: אסלות קומפוסט דורשות מעט מים והופכות את הביוב לקומפוסט. עיצובים אלה דורשים אוורור מצוין מבחוץ, אך יכולים להיות בחירה טובה כאשר קשה להתחבר לקווי הביוב הקיימים.
 • שירותים עם פליטת ביוב: פליטת שירותים מאחסנת זמנית ביוב ואז שואבת אותו לביוב או לקו הספיגה. עיצובים אלה מגיעים במודלים מעל האדמה וגם מתחת לאדמה.
 • שירותים מעלה שטיפה: עיצובים עם שטיפה הם עצמאיים ומתחברים ישירות לקווי הביוב הקיימים. שירותים אלה מושלמים לבעלי בתים שנזהרים מפירוק קומת מרתף כדי לגשת לקווי ביוב. חלק מהדגמים השוטפים מעלה טוחנים גם פסולת כדי למנוע סתימות.

אמבטיות, מקלחות וכיורים לחדרי אמבטיה במרתף

הוספת גופי אינסטלציה נוספים לחדר האמבטיה במרתף עשויה לדרוש אותה הכנה וחפירה כמו הוספת שירותים. יתכן שכבר ניתן להשיג בדל-אינסטלטורים בכמה מרתפים, מה שהופך את פירוק רצפת הבטון למיותרת. בחלק ממערכות האסלה המשטפות ניתן לקבל חיבורי מקלחת או כיור. עדיף שאנשי מקצוע יבדקו את החלל שלך ויקבעו איזה סוג גופי גוף יתאימו ביותר לחדר האמבטיה שלך.

תאורת מרתף

התאורה הנכונה יכולה להפוך את חדר הרחצה במרתף למפואר כמו השירותים בקומה העליונה. תאורה בשפע יכולה להיות חשובה עוד יותר בחדרי אמבטיה במרתף, מכיוון שתאורה טבעית עשויה להיות מוגבלת למדי. חיווט בחדר אמבטיה במרתף הוא בדרך כלל הטוב ביותר להשאיר לאנשי מקצוע מכיוון שלמיקומים אלה מתחת לפני הקרקע יש צרכים מיוחדים להגנה מפני תקלות קרקע. טעויות במערכות חשמל עלולות לגרום לפציעה אישית, גופי הרס ושריפות, אז אלא אם כן אתה עובד מיומן וידע מאוד, השאר את זה למקצוענים.

סקירת התקנה

התקנת חדר אמבטיה במרתף המלא כולל עבודה מורכבת מאוד. אלא אם כן יש לך ניסיון רב בנגרות, חיווט והתקנות אינסטלציה, עדיף לשכור מקצוענים לרוב ההיבטים של פרויקט זה. מסלול קל עוד יותר הוא לקבלן כללי (GC) לנהל את כל התהליך, להתחיל לסיים. סקירה כללית של הפרויקט תעזור לך להחליט באילו צעדים אם בכלל, אתה עשוי להיות כשיר לטפל.

 1. פרוש את הקירות: קירות האמבטיה עשויים בדרך כלל מ -2 x 4 או 2 x 6 לוחות קיר ורצפה אופקיים וחתיכי קיר אנכיים. בעוד ש -2 x 4 עצים אופייניים יותר ברוב הבנייה, "קירות רטובים" המכילים קווי אינסטלציה עיקריים בנויים לרוב עם 2 x 6 עצים, מה שמספק יותר מקום להפעלת צינורות האינסטלציה. בדרך כלל, הקירות החיצוניים הם ממוסגרים מחוספסים לפני תחילת עבודות הצנרת והחיווט, אך במצבים בהם יהיה צורך להרוס רצפות בטון, ניתן לסמן את מיקומי הקירות בפשטות, עם מסגור הקירות לאחר מכן, לאחר ביצוע עבודות קו הביוב הראשי.. עבודת מסגור זו נעשית בדרך כלל על ידי צוות נגרות, אך ייתכן גם שעושה DIY מיומן לעשות זאת.
 2. מקם את ניקוז המקלחת והשירותים: על פי מפרט היצרן, נקבע כעת המיקום של ניקוז המקלחת ואוגן רצפת השירותים על הרצפה. ניקוזי מקלחת הם בדרך כלל מתים בתוך תא המקלחת, אך ניתן להשיג גם מקלחות עם פתחי ניקוז הממוקמים מחוץ למרכז. שירותים מוגדרים בדרך כלל לשבת מטר אחד מהקירות האחוריים. בעת המדידה לאסלה שלך, הקפד לכלול את הקוטב היותר 1,30 ס"מ. כמו כן, דאגו לאפשר מרווח תקין בין האסלה לקירות הצדדיים.
 3. תעלות חפירה: רצפת הבטון נהרסת כעת, ותעלות נחפרות על מנת לחבר את שירותי האסלה והמקלחת לקו הביוב הראשי. ייתכן שיהיה צורך בתעלות נוספות לניקוז כיור ההבלים. בדרך כלל זו עבודה עבור קבלן אינסטלציה, אך חלק מהעושים במלאכת DIY ייקחו על עצמם את עבודת ההריסה הזו.
 4. התקן צינורות ניקוז תת רצפתי: השרברב יחבר כעת את ניקוז המתקן לקו הביוב הראשי. זה בדרך כלל עבודה עבור מקצוענים, לא DIYer.
 5. אני מתקינה ניקוזים וצינורות אוורור מעל הרצפה: האינסטלטור מתקין כעת את ניקוזי הענף של הצינורות והצנרת, בדרך כלל מוליך אותם דרך קירות ההרבעה החדשים ומחבר אותם לערימות קרקע וקווי אוורור גג קיימים. במצבים מסוימים, האינסטלטור עשוי להריץ ערימת אדמה חדשה לגמרי עד לגג, וליצור איחוד עם קווי הניקוז התת קרקעיים החדשים.
 6. התקן צינורות אספקת מים: האינסטלטור מתקין כעת צינורות אספקת מים או צינורות שיוזרמו מצינורות מים קיימים למקומות הדלילה הסמוכים למקלחת, לשירותים ולמיקומי כיור. ברוב הצנרת המודרנית זה נעשה בדרך כלל בצינורות PEX גמישים, אך ניתן להשתמש גם בצנרת נחושת מסורתית.
 7. יש לבדוק צנרת מחוספסת: עם צנרת מחוספסת, אך לפני סגירת הקירות והרצפות, פקח עירוני יבקר לבדיקת עבודות הצנרת ולאשר כי הדבר נעשה על פי קוד והוא התקנה בטוחה.
 8. מלא תעלות ושפך בטון: לאחר ביצוע בדיקת הצנרת, ניתן לסגור את רצפת הבטון כעת על ידי מילוי תעלות ומזיגת בטון חדש. זה נעשה לעתים קרובות על ידי הקבלן הכללי שמנהל את העבודה, אך גם עובדי DIY יכולים לעשות זאת.
 9. התקן כבלים ותיבות חשמל: כעת מגיע חשמלאי להפעיל כבלים חשמליים ולהתקין ארגזים לשקעים ולגופי תאורה.
 10. בדקו חיווט מחוספס: כאשר מותקנים כבלים ותיבות חשמל, עבודות החשמל המחוספסות נבדקות על ידי מפקח עירוני, שאם הוא מרוצה, יאשר זאת כקוד פגישה.
 11. עבודות HVAC מחוספסות ונבדקות: אם חדר האמבטיה דורש הרחבות או תוספות למערכת החימום / קירור, עבודות צינורות חדשות מותקנות על ידי קבלן ונבדקות.
 12. לתלות ולסיים לוח קיר: עם השלמת עבודות אינסטלציה, חיווט ורכב HVAC, ניתן לכסות את הקירות והתקרות בקירות גבס, להקליטם ולסיים אותם. אם העבודה מנוהלת על ידי קבלן כללי, צוות הנגרות שלו יבצע את העבודה הזו. DIYers יכולים גם לבצע את המשימה שלו.
 13. הניח ריצוף ואריחי מקלחת: כעת מותקנים משטחי ריצוף ומקלחת. קבלני משנה רשאים לבצע עבודה זו או צוות הקבלן הכללי. DIYer מיומן מאוד יכול גם להתמודד עם עבודה זו.
 14. התקן ארונות: כאשר המשטחים העיקריים של חדר האמבטיה נמצאים במקום, הבלים וכל הארונות האחרים מותקנים כעת. בדרך כלל זה נעשה על ידי הנגרים המועסקים על ידי קבלן כללי, אם כי חלק מהעושים במלאכה יכולים להתמודד עם זה.
 15. התקן גופי צנרת וחיווט: החשמלאי והשרברב חוזרים כעת לאתר העבודה כדי להתקין את הכיור, האסלה, הברזים, גופי התאורה, כלי השקע וכל גופי גוף אחרים.
 16. ערכו בדיקות סופיות: במקומות הנדרשים על פי החוק, ייתכן שפקח עירוני יידרש לחזור לאתר העבודה כדי לבדוק ולעבור את העבודה הסופית.
 17. גימור צבע וגימור: השלב האחרון הוא בדרך כלל צביעת הקירות, וגימור והתקנת גזרי עץ ותבניות. מוטות מגבות וכל אביזרי חומרה אחרים מותקנים. עבודה זו נעשית בדרך כלל על ידי צוות הנגרות של הקבלן, אך עובדי DIY רבים מקבלים על עצמם גם עבודות גימור אלה.
מאמרים בנושאים דומים
 1. רעיונות שטיח נהדרים למרתפים
 2. עלויות גימור במרתף הממוצעות
 3. כיצד להתקין חדר אמבטיה בעליית גג?
 4. יסודות שיפוץ המרתף
 5. מערכת הגימור של מרתף הליבה
 6. אפשרויות לריצוף מרתף לכל בית
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail