מדריך לעיצוב נוף

עיצוב נוף הוא אומנות סידור או שינוי של תכונות חצר
עיצוב נוף הוא אומנות סידור או שינוי של תכונות חצר, אזור עירוני או חלל אחר מסיבות אסתטיות או פרקטיות.

עיצוב נוף הוא אומנות סידור או שינוי של תכונות חצר, אזור עירוני או חלל אחר מסיבות אסתטיות או פרקטיות. למטרות ארגוניות, הוא מחולק לרוב לשני חלקים עיקריים: hardscape ו- softscape. תלמידי התחום מתוודעים למספר מושגים העוסקים באופן שבו הצופה תופס את פריסת הנוף וכיצד המעצב יכול לשנות תפיסה זו, כגון:

 1. אחדות (הרמוניה)
 2. איזון
 3. פרופורציה
 4. מעבר

אחדות היא שימוש יעיל באלמנטים בעיצוב להעברת נושא. אחדות מושגת על ידי יישום עיצוב באופן עקבי על פני נוף באמצעות שתילה המונית או חזרה. בעוד שיווי משקל הוא מונח השוואה בין שני פלחי נוף, האחדות נוגעת לתמונה הכוללת של נוף. אחדות הושגה כאשר הצופה חש כי כל האלמנטים הבודדים של נוף משתלבים יחד כדי ליצור נושא קוהרנטי.

בזמן שאתה שואף לאחדות, אל תשכח לשמור על דברים בפרופורציות. פרופורציה היא התחושה או הדרישה שגודל הרכיבים הבודדים או קבוצות המרכיבים בנוף ישתלב בהרמוניה בכל הנוף. אחת הדרכים להשיג פרופורציה היא באמצעות שימוש נכון במעבר המופעל על גודל הרכיבים בהתאמה. נוף שלא מצליח להעביר פרופורציה טובה הוא כזה שנפגע ממעברים פתאומיים.

מעבר הוא השינוי ההדרגתי המושג על ידי מניפולציה של אלמנטים עיצוביים בסיסיים של צבע, קנה מידה, קו, צורה ומרקם. אלא אם כן שואפים להשיג אפקט מסוים, הימנע ממעברים פתאומיים.

לדוגמא, אם צבע הפרחים שלך חוזר על עצמו כשאתה עובר מחלק אחד של החצר לחלק אחר, יש תחושה של שלם מגובש, המעניק לך מעבר חלק.

לפעמים המעבר המוצלח משופר פשוט על ידי הוספת אלמנט גינון מתאים לחלל עצום, ובכך לפרק אותו לקטעים הניתנים לעיכול קל יותר עבור הצופה. אפשר לומר שנוצר מעבר במקרים כאלה.

להלן כמה מושגים נוספים:

 1. צורת צמח
 2. מרקם צמח
 3. קו
 4. תורת הצבעים
 5. מוקד

מילה קשורה היא גינון, אך שני המונחים אינם שם נרדף. גינון הוא הקשת יתר על המידה של השניים ולעתים קרובות הוא אוטודידקט. לימוד עיצוב נוף יכול לעזור לך להשיג גינון מעולה מכיוון שהיבטים רבים של גינון מרוויחים מאוד מעין המעצב. יתר על כן, גינון חורג מהזוהר של הצד היצירתי (כלומר עיצוב) וכולל תחזוקת נוף. בעוד שתפקיד המעצב הוא לתכנן כיצד האתר המוגמר ייראה, ולעתים קרובות לבצע את תוכנית הנוף המתקבלת - זה מישהו אחר שיהיה אחראי על שמירת האתר בסדר תקין.

עיצוב נוף הוא יותר אמנות ממדע

דווקא מכיוון שעיצוב נוף הוא אמנות יותר ממדע
דווקא מכיוון שעיצוב נוף הוא אמנות יותר ממדע, אנשים סבירים יכולים לחלוק על מה שהכי טוב.

מכיוון שצמחים הם לב ליבה של עיצוב הנוף, ידע במדע הגננות הוא אחד המרכיבים הקריטיים שלו. התחום הוא, עם זאת, יותר אמנות מאשר מדע. החלטות מסוימות יתבססו לא על עובדה קשה אלא על טעם אישי, אינטואיציה או הסכמה עכשווית.

לדוגמא, בתכנון שתילת יסוד, אין שום קבוצה של עובדות מדעיות קשות שאליהן ניתן להצביע כדי להצביע על כך שתכנון מעוגל עדיף על עיצוב ישר. עם זאת, נראה כי רוב בני דורנו מסכימים שעיצוב מפותל בחינניות פשוט נראה טוב יותר. ברמה לא מודעת, אנשים נראים משוכנעים ששתילת יסוד מעוקלת עובדת מכיוון שהיא עושה עבודה טובה יותר לרכך את הליניאריות המוחצת של קיר הבית.

דווקא מכיוון שעיצוב נוף הוא אמנות יותר ממדע, אנשים סבירים יכולים לחלוק על מה שהכי טוב. יש מקום לטעמים ולדעות שונות. הבדלים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי באופן הבא:

 1. בחירת צמחים
 2. אפשרויות בנוף קשה
 3. סגנונות רשמיים לעומת רשמיים

לדוגמא, בדיונים על בחירת צמחים, תיתקל מדי פעם ברעיון שיש שימוש יתר בצמחים. במקרים כאלה, זכרו תמיד שמה שנאמר הוא אך ורק דעה, למרות שהיא נאמרת באופן שנשמע סמכותי.

בוויכוחים על קשיי נוף, לעתים קרובות המחלוקת מתמקדת בחומר שיש להשתמש בו. אם אתה בונה גדר, למשל, האם תבחר גדר ויניל או גדר עץ? התשובה עשויה להיות תלויה יותר בהעדפות רגשיות מאשר בטיעונים אינטלקטואליים. כמו כן, בעת בחירת חומר הסיפון, האם תלך עם מרוכבים או עץ? חלק מהרכיבים עושים עבודה נהדרת של חיקוי עץ. אבל אם אתה במקרה בעל בית שמתפעל מעץ, בכל פעם שאתה הולך על סיפון מרוכב, תזכיר לך שזה לא עץ אמיתי.

אנשים חלוקים לא רק לגבי רכיבים בודדים של עיצוב נוף כגון צמחים וסיפונים, אלא גם לגבי הסגנון הכללי. ישנם שני מחנות עיקריים שאתה יכול ליפול כשמדובר סגנון: עיצוב נוף פורמלית ואת קוטג-גן בסגנון (פורמלי).

גם מעצבי נוף וגם אדריכלי נוף עוסקים בעיצוב נוף. לשם כך, עליך לדעת את הצעדים הנדרשים, כולל חינוך.

מאמרים בנושאים דומים
 1. האם אתה יכול לחסוך כסף על השקיה בנוף עם בארות מים?
 2. מדרגות אבן לעומת מדרגות בטון בגנים
 3. כיצד לבנות פאטיו מבטון?
 4. איך מעצבים גן גשם?
 5. הכנת חבית גשם
 6. כיצד לבנות ברמס גינון?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail