מהי קרקע חומצית?

לצורך העניין) נמדדת בסולם של 1 עד 14
חומציות הקרקע (וחומציות של כל דבר אחר, לצורך העניין) נמדדת בסולם של 1 עד 14.

אם אתה תוהה מדוע צמחים בגינה שלך אינם פורחים, או אולי מדוע נראה כי עשבים מסוימים משתלטים, ייתכן שהגיע הזמן לבדוק את חומציות האדמה שלך.

מהי אדמה חומצית?

חומציות הקרקע (וחומציות של כל דבר אחר, לצורך העניין) נמדדת בסולם של 1 עד 14. כל מה שמתחת ל- 7 נחשב לחומצי. כל מה שלעיל נחשב לבסיסי. מרבית צמחי הגן משגשגים ב- pH שבין 6 ל -7,5. הסיבה ש- pH בין 6 ל -7,5 הוא אופטימלי לצמחי גן היא שבין 6 ל -7,5, זרחן באדמה מסיס, כלומר הוא נמס במים ונלקח על ידי שורשי הצמח. זרחן הוא אחד משלושת המרכיבים התזונתיים שכל הצמחים זקוקים להם (ביחסי NPK שאתה רואה על דשנים ארוזים, הזרחן הוא מספר המרכז) והוא אחראי לעזור לצמח לפרוח ולהניח פרי.

מה גורם לקרקע חומצית?

שלושה דברים בסיסיים גורמים לקרקע חומצית. הראשון, והשכיח ביותר, הוא שהחומר האורגני והמינרלים המתפרקים באדמה לאורך זמן הם חומציים במהותם, והופכים את האדמה לחומצית. זה נפוץ ביערות אורן וביצות כבול.

הדרך השנייה שהאדמה הופכת לחומצית היא באמצעות שטיפה בגלל גשמים מוגזמים או השקיה. יותר מדי מים גורמים לניקוי חומרים מזינים מרכזיים, כגון אשלגן, מגנזיום וסידן, מהאדמה. אלמנטים אלה מונעים את היותם חומציים של אדמה, ולכן כאשר הם נשטפים החוצה, רמת ה- pH של האדמה מתחילה לרדת, וכתוצאה מכך אדמה חומצית.

דרך נוספת שהאדמה הופכת לחומצית היא השימוש בדשנים סינתטיים עתירי חנקן. דשנים אלה הם בדרך כלל על בסיס אמוניה, מה שמגדיל את חומציות הקרקע.

כיצד לבדוק חומציות אדמה

ישנן מספר שיטות בהן תוכל להשתמש כדי לבדוק את חומציות האדמה שלך. הראשון הוא לשלוח דגימת אדמה למשרד ההרחבות הקואופרטיבי המקומי שלך ולבקש מהם לנתח זאת עבורך. התוצאות לא רק יגידו לך מה ה- pH של האדמה שלך, אלא גם יספרו לך על רמות התזונה (וחסרים) של האדמה שלך.

אתה יכול לרכוש ערכות בדיקת pH של עשה זאת בעצמך במרבית המשתלות ומרכזי הגינה. אלה בדרך כלל עולים פחות מ 22 € והם די קלים לשימוש. אם יש לך מעט נייר לקמוס בהישג יד (זוכר כימיה בתיכון?), אתה יכול לקחת דגימות אדמה, לערבב אותן עם מים ולטבול את נייר הלקמוס פנימה כדי לבדוק את ה- pH. יש גם בדיקה ממש מהירה וחינמית שתוכלו לעשות בבית באמצעות לא יותר מחומץ כדי לברר אם האדמה שלכם חומצית או לא.

דבר נוסף שיש לחפש הוא אילו עשבים שוטים משגשגים בגינה שלך. עשבים מסוימים צומחים יתר על המידה בקרקעות חומציות. אם אתה רואה מספר רב של עשבים הבאים בגינה שלך, הסיכויים טובים שאתה מתמודד עם אדמה חומצית:

 • ברקן מזרחי (Pteridium aquilinum)
 • גביע חמאה (Ranunculus spp.)
 • גליל סיליקון כסוף (פוטנטילה ארגנטאה)
 • שן הארי (Taraxacum officinale)
 • רציפים (Rumex spp.)
 • זנב סוס (Equisetum arvense)
 • סרפד (Urtica dioica)
 • Plantain (Plantago spp.)
 • חומצה (Rumex acetosa)

בעל אדמה חומצית לא אומר שימי הגינון שלך הסתיימו. צמחים מסוימים, כמו אוכמניות, כפפות שועל, אזליאות, אברש ותותים מעדיפים אדמה חומצית, כך שתוכלו להחליט לשתול צמחים אלה שישגשגו באופן טבעי בקרקע החומצית שלכם. אם יש לך ליבך לגדל גינת ירק או צמחי גן אחרים, אתה יכול לתקן את האדמה שלך כדי להעלות את רמת ה- pH שלה, מה שלוקח קצת זמן אבל הוא בר ביצוע עבור רוב הגננים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד לבדוק את בריאותו של עץ?
 2. מה זה חומר אורגני ומה זה עושה לקרקע הגינה שלי?
 3. איך מגדלים אפרסקים מזרע?
 4. מדוע העץ הפרי שלי לא יישא פרי?
 5. הבנת טיפת פירות יוני
 6. ריבוד וריפוד זרעים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail